






TNO: Thuiswerken niet altijd productieverResultaten TNO Expertmeeting
23 januari 2012Thuiswerken kent een optimum in de hoeveelheid tijd dat er wordt thuisgewerkt. Volledig thuiswerken lijkt op korte termijn gunstig voor de productiviteit, maar de productiviteit neemt na enige tijd weer af en kan zelfs minder worden vergeleken met ‘niet thuiswerken’. Dit komt doordat binding met het bedrijf en samenwerken met collega’s sterk verminderen. Dit is een van de resultaten van de TNO-expertmeeting over effecten van Het Nieuwe Werken.
Definities en effecten We definiëren het Nieuwe Werken als een visie op een manier van werken die goed aansluit bij de behoefte van de kenniswerker. Dit leidt tot het creëren van een productieve, duurzame, inspirerende en (team)prestatie bevorderende werkomgeving middels technologische en sociale innovatie. Het gaat niet alleen om plaats- en tijdonafhankelijk werken, het vraagt ook om een verandering in gedragscultuur en een stijl van leidinggeven die zich richt op resultaatafspraken. Arbeidsproductiviteit kan gezien worden als de ratio tussen output en input waarbij gekeken wordt naar zowel kwantiteit als kwaliteit.
HNW en arbeidsproductiviteit Activiteit gerelateerd werken waarbij de werkplek aansluit bij de activiteit kan, mits goed doorgevoerd, een positief en blijvend effect hebben op de productiviteit. Denk daarbij aan een concentratietaak in een stilte/concentratieruimte of thuis, en informeel overleg in een informele/lounge ruimte. Toch zien we dat in de praktijk mismatches ontstaan tussen behoefte en aanbod. Met name de activiteit ‘telefoneren’ wordt vaak onvoldoende ondersteund wat kan leiden tot geluidsoverlast en productiviteitsverlies. De verkregen inzichten zijn tot stand gekomen door het gebruik van de MARVEL methode (Method to Analyse Relations between Variables using Enriched Loops). Factoren die een rol spelen bij HNW en productiviteit zijn in kaart gebracht. Bepaald is wat de onderlinge relaties zijn. Ook is er gekeken naar de grootte en de snelheid van het te verwachten effect. De MARVEL scenario’s kunnen de ontwikkeling van factoren door de tijd heen weergeven. De methode is vooral handig wanneer er nog niet zoveel onderzoeksgegevens beschikbaar zijn. Het geeft een trendanalyse en biedt eerste inzichten. Om exacte resultaten te kunnen geven moet het model in een volgend stadium gevalideerd worden met kwantitatieve data.
bron: TNO |